Nastal čas zazimovat jezírko

Jezírko v zahradě
Máte už jezírko připravené na zimu? Pokud ne, měli byste si pospíšit, v listopadu je na to opravdu už nejvyšší čas.
Jezírko můžete také na zimu zcela vypustit. V tom případě je ovšem potřeba jezírko a jeho blízké okolí dostatečně přikrýt např. listím, deskami, fóliemi atd. Před zakrytím ho ale důkladně očistěte, opravte případné praskliny a obnovte nátěr. To byste měli opakovat každé dva až tři roky u jezírek zhotovených z betonu. Jezírka, která jsou zhotovená z mrazuvzdorného plastu nebo jde-li o výkop potažený jezírkovou fólií, se na zimu nevypouští.
Pozornost bystě měli věnovat především zazimování ryb. To, že se blíží zima, poznají ryby sami. Přestávají přijímat potravu a začnou se stahovat na dno jezírka, kde se teplota vody pohybuje kolem 4°C. Někteří lidé se domnívají, že ryby v zimě umírají protože nemají dostatek kyslíku. To ale není tak docela pravda. Za úmrtí ryb v zimním období může především hromadění škodlivých plynů, které vznikají hlavně tlením organických látek jakou jsou kousky větviček, listí, části rostlin.
Proto je nutné zajistit, aby nádrž zcela nezamrzla a plyny tak mohli volně jezírko opouštět. To můžete zajistit např. částečně ponořená otepi slámy nebo volně plovoucími předměty na hladině (existuje k tomu také speciální technika, tzv. Icefree). V neposlední řadě je možné do ledu vysekávat otvory, což ovšem může být dost namáhavé.
Zapomenout byste neměli ani na vodní rostliny. Např. lekníny je potřeba přesunout do nezamrzajících hloubek. To se týká také trpasličích leknínů, ne však těch tropických. Ty je potřeba na zimu z vody vyjmout a uskladnit je tak, aby nepromrzly, např. ve sklepě.
Během zimy je nutné chránit je před suchem vlhčením, nemělo by na ně svítit slunce a už vůbec by se k nim neměli dostat žádní hlodavci. Vedle leknínů je potřeba přenést do tepla i další vodní rostliny, např. Eichhornia. Množství rostlin je ovšem na tolik přizpůsobivá, že klidně mohou přezimovat v jezírku.
Datum: 6.11.2015 | Rubrika: Aktuality