Množení vodních rostlin

Vodní rostliny
Rostliny u zahradního jezírka jsou krásnou dekorací, která dokáže nejen jezírko, ale celou vaši zahradu zútulnit. Na výběr existuje velká řada různých druhů vodních rostlin, kterými můžete své jezírko ozdobit. Kromě koupě nových rostlin si ale také řadu rostlin můžete sami rozmnožit.
Vodní rostliny lze množit jak generativně, tak i vegetativně. Při generativním množení se rostliny volně vysemeňují do okolní vody a pod hladinou pak začnou klíčit. Toto množení ale u mnoha vodních rostlin ovlivňuje prostředí. Zralá semena poznáte u vodních rostlin tak, že mají velmi zajímavý tvar a tvrdou skořápku. Hned po dozrání změní svou barvu ze zelené na hnědou. Tak poznáte, že semena dozrála. Některá semena lze vysévat do misek, které jsou naplněné směsí bahnitého písku a rašeliny. Důležité je tuto směs hodně provlhčit. A pak už jen čekáte, až vám rostlinky vyrostou.
Dalším způsobem, jak můžete množit vodní rostliny, je vegetativní množení. Jedná se o spolehlivý, rychlý i poměrně snadný způsob množení. Nejvhodnějším obdobím pro tento způsob množení je začátek jara. Způsobů vegetativního množení je hned několik. Například se jedná o dělení trsu, což je asi nejběžnější způsob. Přerostené rostliny stačí rozdělit rýčem či nože a jednotlivé trsy opět zasadit. Další možností je dělení oddenku, tedy podzemní části stonku. Z rostliny se odřízne ta část stonku, na kterém jsou rašící pupeny i kořeny. Často se tak množí například lekníny, a to od dubna do června.
Množit rostliny lze také pomocí hlíz. Hlíza je vlastně zdužnatělá část stonku či kořene obsahující výživné látky a po jejich vyčerpání uhyne. Takto rozdělené rostliny lze nasadit buď volně do štěrkové zóny, nebo se dají vysadit do speciálních košů pro vodní rostliny. Do nich se také umístí substrát určený pro vodní rostliny. Celé tyto koše i s vysázenými rostlinami je pak nutné umístit do vyhloubené jamky ve štěrku a pořádně přihrnout.
Datum: 26.5.2014 | Rubrika: Aktuality