25.3.2025
Typy řas nejčastěji se vyskytujících v zahradním jezírku
Řasy jsou přirozenou součástí každého vodního prostředí. V přiměřeném množství jsou neškodné, ale pokud se přemnoží, mohou způsobit problémy s kvalitou vody…,
Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad!
Aktuality
Přáním každého majitele zahradního jezírka je mít v něm křišťálově průzračnou vodu. K tomuto účelu slouží řada prostředků.
Důležitou součástí každého zahradního jezírka jsou proto také bakterie, které pomáhají udržovat vodu v jezírku krásně čistou. Bakterie totiž urychlují pomocí mikroorganismů biologické čištění vody. Bakterie zkrátka pomáhají udržet v jezírku biologickou rovnováhu.
K tomu, aby mohly bakterie správně fungovat, potřebují velké množství kyslíku, čistý životní prostor a dostatek potravy.
Bakterie pomáhají v čištění jezírka různými způsoby. Například dokáží rozložit a dokonce i eliminovat velké množství organických nečistot, které se do jezírka dostaly z ovzduší. Rovněž snižují množství zbytků z potravy a výměšků ryb.
Pomáhají také v boji proti řasám, které trápí většinu majitelů zahradních jezírek. Bakterie totiž společně s rostlinami odebírají živiny z vody. Řasy pak nemají z čeho růst. Bakterie jsou tak schopné snížit množství kalu na dně jezírka až o 95 %. Kromě toho, že dokážou odbourat organické bahno, také výrazně zabraňují jeho novému vzniku.
Růst řas velkou měrou ovlivňuje množství sedimentů na dně jezírka. Ty vznikají v každém jezírku. Rychlost tvorby sedimentů ovlivňuje množství faktorů, ke kterým patří např. přítomnost ryb v jezírku, účinnost filtrace, množství spadeného listí, jak často se provádí údržba jezírku či proudění vody v nádrži.
Samozřejmě to neznamená, že pokud máte jezírko zaneřáděné řasami, že do něj přidáte potřebné bakterie a je hotovo. Řasy musíte nejdříve z jezírka odstranit sami, a až pak do něj přidat požadované bakteriální přípravky, které neškodí ani rostlinám ani rybičkám v jezírku.
S používáním přípravků s bakteriemi byste měli začít hned na jaře, kdy byste měli používat startovací přípravky. Během sezóny byste pak měli přejít k tzv. přípravkům provozním. Ty si daleko víc dokážou poradit s vyšší teplotou i nečistotami.