7.11.2024
Nápady, které vám pomohou zbavit se komárů u zahradního jezírka I.
Zahradní jezírko… je krásným doplňkem zahrady, který navozuje pohodu a romantickou atmosféru. Bohužel, stojatá voda může lákat i komáry, kteří si ji vybírají
Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad!
Aktuality
Součástí každé zahrady by měl být některý vodní prvek, který vaši zahradu ještě více zkrásní a oživí. Nemusíte se přitom bát, že by jeho výstavba byla nějak moc složitá. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, například na velikosti jezírka nebo na jeho využitím, tedy jestli půjde pouze o okrasné jezírko, nebo jestli v něm plánujete chovat ryby, případně zdali ho chcete využít také ke koupání.
Jezírko můžete umístit téměř kdekoliv, doporučuje se ale volit takové místo, kde nebude tolik vystaveno znečištění, například spadlými listy ze stromů. Dobré je si také ujasnit, kde v okrasném jezírku bude největší hloubka (60–150cm), kde bude voda mělká (20-40 cm) a kde bude pouze bažina (max. 10 cm hloubky).
Pokud máte vše dobře promyšleno, můžete se pustit do stavby jezírka. V nejhlubším místě se pak doporučuje vyhloubit ještě dalších 25 cm. Až budete jezírko vyprazdňovat, můžete do této části umístit sací koš čerpadla. Rovněž okolo obrysu je dobré vytvořit asi 15 cm hluboký příkop, tedy tzv. kapilární uzávěru, která má za úkol zabránit sklouznutí fólie do jezírka. Aby nedošlo k protržení jezírkové fólie, je důležité očistit dno od kamenů a kořenů. Někdy se doporučuje vysypat na dno jezírka asi 10 cm vrstvu písku. Na ni pak položte speciální textilii.
Fólie se pak do jezírka vkládá tak, aby její okraje kraj jezírka přibližně o půl metru přesahovaly. V dnešní době najdete na trhu množství speciálních jezírkových fólií, které jsou vyrobené z trvale elastického PVC, jsou neprůhledné a dokáží odolat teplotním výkyvům i slunečnímu záření.
Před napuštěním jezírka zakryjte jeho dno vrstvou jemného štěrku a vodou nejdříve zaplňte pouze nejhlubší části, díky čemuž se fólie může začít usazovat. Vy se zatím můžete pustit do zkrášlování jezírka vodními rostlinami. Do předem vybraných míst tak můžete začít umisťovat košíky s rostlinami. Chybu pak určitě neuděláte, pokud zvolíte šáchor, lekníny, růžkatce nebo kosatce. Poté už můžete jezírko zcela napustit.