7 rad pro krásnější jezírko
Každý majitel zahradního jezírka se čas od času musí potýkat s nějakým problémem, který souvisí s kvalitou vody v jezírku. Nejčastějším problémem bývá výskyt řas, jak těch jednobuněčných, tak i vláknitých. Výskyt řas v jezírku jednak způsobuje, že jezírko je nevzhledné, jednak může vést k úhynu ryb v zahradním jezírku.
Vzniku řas sice nejde úplně zabránit, ale dodržováním několika jednoduchých zásad můžete velmi efektivně zabránit jejich přemnožení.
- Filtrace – důležité je mít v jezírku zabudovanou gulu pro sběr odumřelých částí organického materiálu a skimmeru (ten slouží pro sběr nečistot plovoucích po hladině jezírka).
- Prospěšné bakterie – nitrifikační a denitrifikační bakterie patří ty, které jsou jezírku prospěšné, protože zbavují vodu přebytečného dusíku. Často se používají na jaře, kdy pomáhají vodě v jezírku dostat se do biologické rovnováhy.
- Ryby – chovat v jezírku ryby samozřejmě není zakázáno. Jejich množství a velikost byste ale měli přizpůsobit velikosti jezírka.
- Krmení ryb – ryby v žádném případě nepřekrmujte. Krmivo, které ryby nestačí pozřít se usadí na dně jezírka, kde bude tlít.
- Provzdušňování – provzdušňovat byste měli jak v zimě, kdy hrozí, že voda zamrzne, tak i v létě, kdy klesá rozpustnost vzdušného kyslíku ve vodě.
- Čištění jezírka – jezírko je potřeba neustále zbavovat viditelných nečistot jako jsou např. spadené listí, odumřelé části rostlin, kousky trávy atd. Jednou za rok či dva je pak potřeba udělat hloubkovou očistu a zbavit nečistot celé jezírko, hlavně jeho dno.
- Kontrola kvality vody – k pravidelným úkolům v péči o jezírko patří také kontrola kvality vody. Ideálním pomocníkem může být multifunkční tester typu 5v1, který vám změří nejdůležitější ukazatele, jako jsou pH nebo množství dusíku. K měření byste měli přistoupit vždy předtím, než se rozhodnete do vody přidat nějakou látku.
Datum: 23.6.2023 | Rubrika: Aktuality